V našich zeměpisných podmínkách se žádný dům neobejde bez vytápění. Topí se od podzimu do jara a náklady na vytápění tak tvoří zásadní díl na rozpočtu každé domácnosti. Jaké vytápění rodinných domů je nejlevnější?

Ceny energií už každoročně rostou. K nejnákladnějšímu vytápění rodinných domů patří tradičně elektřina a plyn. Částky za vytápění rodinného domu těmito zdroji se pohybují mezi třiceti až šedesáti tisíci korunu (v závislosti na velikosti domu, tepelné izolaci apod.).

Levné způsoby vytápění rodinných domů

Dnešní doba ovšem přeje úsporám. Jestliže jste svůj dům zateplili a stále platíte vysoké částky za teplo, je třeba zamyslet se nad možností vytápění vašeho domu. K nejlevnějším zdrojům tepla patří dřevo, pelety, tepelné čerpadlo a uhlí.

Dřevo

Při spotřebě tepla kolem 65 GJ vás vytápění dřevem vyjde cca na 15 – 18 tisíc korun. Záleží samozřejmě na tom, kde dřevo nakupujete nebo máte jiné možnosti, jak si ho pořídit. Výhodou dřeva je, že patří k ekologickým zdrojům (biomasa).

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je moderním a ekologickým způsobem vytápění rodinného domu. K jeho „pohonu“ potřebujete sice elektřinu, ale dodavatelé poskytují výhodné sazby (D65d). Za vytápění tepelným čerpadlem zaplatíte kolem 18 tisíc korun.

Uhlí

Uhlí je v ČR stále oblíbeným zdrojem tepla – používá ho asi 400 tisíc domácností. Hnědé i černé uhlí v posledních letech podražilo. Za vytápění rodinného domu uhlím zaplatíte cca 20 – 25 tisíc korun ročně.

Pelety

Jde o moderní a levný způsob vytápění domu. Pelety je ale nutné spalovat ve speciálních kotlích na pelety, které nejsou zrovna levné. Cena pelet podléhá sezónním výkyvům a nejlevnější jsou na jaře a v létě, kdy se vyplatí udělat si zásoby na zimu. Za vytápění rodinného domu peletami zaplatíte kolem 21 tisíc korun.