Neosvětlené okolí domu není příjemné ani bezpečné. Abyste se i ve tmě cítili na své zahradě dobře, pořiďte si venkovní nástěnná svítidla. Jak je vybrat? Na co si dát pozor?

Jestliže k vašemu domu nedosahuje pouliční osvětlení, jsou venkovní nástěnná svítidla nezbytností. Na trhu jich je celá řada, proto se jistě vyplatí podívat se na několik základních zásad, jak venkovní osvětlení vybírat.

Venkovní nástěnná svítidla podle funkce

V první řadě se rozmyslete, zda má být vaše venkovní nástěnné svítidlo funkční nebo od něho požadujete dekorativní účely. Samozřejmě, že můžete vybrat také kompromis, v němž uspokojíte oba požadavky.

Intenzitu venkovních nástěnných svítidel vybírejte rovněž podle jeho funkce. Jestliže potřebujete osvětlení pro večerní zahradní posezení s přáteli, nemusí být světlo příliš intenzivní.

Vystačit si v takovém případě můžete se solárními světly, které přes den vstřebávají sluneční paprsky, aby je v noci přeměnily na světlo a ozářily vaši zahradu. Vydávají tlumené a intimní světlo.

Venkovní osvětlení s čidlem?

Efektivním venkovním nástěnným osvětlením je především takové, které má senzor pohybu. Když čidlo zaregistruje pohyb, rozsvítí se. Takové ovládání venkovního nástěnného osvětlení je více než praktické. Nemusíte po tmě hledat vypínač, stačí se jen hýbat. Nehrozí také, že zapomenete zhasnout.

Nevýhodou venkovního nástěnného osvětlení reagujícího na pohyb ale je, že se může rozsvěcovat častěji, než chcete. Například pod vlivem vaší pobíhající kočky nebo psa.

Umístění venkovního nástěnného světla

Až budete své nástěnné světlo venku montovat, myslete na to, kam bude mířit. Venkovní osvětlení nesmí rušit vaše sousedy, například tím, že jim bude svítit do oken. (Proti takovému osvětlení by se mohli bránit i soudně).

Dbejte také na dostatečný kryt venkovního nástěnného osvětlení – měl by být alespoň IP 23 (ochrana před deštěm).