Chystáte se stavět rodinný dům? Pak pravděpodobně máte určitou představu o tom, jak by měl vypadat. Nebo máte více favoritů a nemůžete si vybrat? Tak či tak, než vyrazíte za projektantem, zkuste nahlédnout na typové projekty rodinných domů. Je pravděpodobné, že si mezi nimi ten svůj vyberete.

S typovým projektem ušetříte

Rozdíl mezi typovým projektem rodinného domu a tím individuálním je zejména v jeho ceně. Individuální projekt klade velké nároky na čas, velikost a situování pozemku a další. Je tedy několikanásobně dražší než typový. Navíc cenu domu víte u typového projektu předem.

S typovým projektem ušetříte také čas. Na internetu či v katalogu stavebních firem si snadno vyberete dům podle vašich představ. Vypracování a zaslání projektu se pak pohybuje v řádech dnů. Díky tomu, že již existuje kompletní dokumentace vás od stavby, nebude nic dlouho zdržovat.

Typové projekty staveb všech druhů

Stavební firmy a architekti samozřejmě respektují přání klientů. V typových projektech rodinných domů tak najdete bungalovy, patrové domky, zděné i dřevěné, víkendové domy i luxusní rezidence. Typový projekt už existuje i na pasivní stavby.

Pokud jste si nějaký vybrali, ale rádi byste některou část upravili, je to možné. Vše závisí na včasné konzultaci a dohodě s projektantem společnosti.

Možné nevýhody typových projektů

Stejně jako mají typové projekty řadu výhod, přináší i některé nevýhody. Pokud máte atypický pozemek, můžete mít problém. Typové projekty se nehodí pro každou parcelu. Jde to obvykle ale úpravami přizpůsobit.

Dále je nutné individuálně vyřešit přípojky na inženýrské sítě. To díky variabilitě není možné dodávat s projektem. V neposlední řadě mohou mít někteří lidé pocit, že typový projekt rodinného domku je poněkud neosobní. Při jeho návrhu do něho nevložili nic ze sebe.