Přemýšlíte nad stavbou pasivního domu? Zaujala vás možnost výstavby na klíč? Jaké jsou výhody a nevýhody pasivních domů z katalogů?

Pasivní domy na klíč se postupně dostávají do povědomí širší veřejnosti spolu s tím, jak každoročně slýcháme o zdražování energií. Jejich hlavním rysem je totiž úspora tepla.

Pasivní domy na klíč nejsou levné

Oproti běžnému domu totiž pasivní dům potřebuje mnohem méně energie na vytápění – jejich měrná potřeba tepla na vytápění nepřesahuje 15 kWh na metr čtvereční a rok, zatímco současná novostavba potřebuje asi 80 kWh na metr čtvereční a rok.

Takové úspory je možné dosáhnout především díky kvalitní vrstvě tepelné izolace a dalším moderním technologiím, jakou je například rekuperace. Je zřejmé, že právě kvůli podobným záležitostem není pasivní dům zrovna nejlevnější. Obecně lze říci, že oproti běžnému domu jsou dražší asi o 15 procent.

Je možné postavit pasivní dům na klíč?

Před stavbou každého domu potřebujete projekt – a ten je důležitý zvláště u pasivního domu, který je velmi náročný na orientaci. Jedním ze zdrojů tepla jsou totiž pasivní sluneční zisky. Na jižní straně pozemku by proto nemělo pasivnímu domu nic stínit.

Typové projekty pasivních domů je proto třeba uzpůsobit konkrétním podmínkám v terénu. Bez plánování a odborníka se tedy neobejdete ani v případě pasivního domu na klíč.

Výhody a nevýhody pasivního domu na klíč

Pasivní dům na klíč je tedy možné postavit. Musíte se ovšem smířit s tím, že pravděpodobně půjde o kompromis, stavba nebude nijak architektonicky výjimečná.

Na druhou stranu ušetříte. Cena projektu pasivního domu na klíč je totiž mnohem nižší než cena projektu na míru.

Zároveň lze počítat s tím, že cena pasivních domů bude klesat. Zajímavé jistě je, že po roce 2020 by měly být veškeré nově stavěné domy v pasivním standardu (nařízení vychází z Evropské unie).

Jestliže o stavbě rodinného pasivního domu uvažujete, zkuste zapátrat, zda zrovna nejsou vyhlášené nějaké dotace. Zajímavý byl například dotační program Zelená úsporám, který podporoval výstavbu pasivních domů.