Máte pocit, že by bylo potřeba ve vašem bytě něco změnit, oživit? Nebo se stěhujete do nového a řešíte, jak který pokoj bude vypadat? Základem útulného bydlení je příjemné vymalování pokojů. Inspirujte se, jakou barvu do které místnosti použít.

Při malování pokojů se nebojte barev

Dávno pryč jsou doby, kdy byly všechny stěny v domě vymalovány jednou bílou barvou. Dnes si můžete s odstíny hrát. Je běžné, že každá místnost je vymalována jinak. Chcete-li využít pastelových a jiných barev, pečlivě ale zvažte, kterou kam použijete.

Barvy ovlivňují naše podvědomí více, než se na první pohled zdá. To, jakou barvy zvolíte, také závisí na velikosti a orientaci jednotlivých místností. Nutné je také vzít v potaz osvětlení.

Jak barvy působí

Pokud potřebujete některou místnost prosvětlit a opticky zvětšit, volte žlutou. Je to optimistická barva, která vyvolává pocit radosti a pomáhá k uvolnění. Velmi dobře se k ní hodí modrá nebo zelená. Podobné vlastnosti má také oranžová. Hodí se tmavých prostor jako je předsíň (mrkni na předsíně inspirace) , komora nebo hala.

Pokud se vám líbí červená, buďte opatrní. Tato barva může v některých jedincích vyvolávat i pocity úzkosti a nepohody. Sytě rudá je poměrně agresivní. Použijte ji na jednu stěnu pokoje a zjemněte bílou nebo růžovou. Naopak zelená uklidňuje a podporuje tvůrčí činnost. Vhodná je tedy do pracoven, kuchyní i ložnic.

Buďte při malování pokojů originální

Mnoho domácností volí poměrně shodný model v bytě. Ložnice je laděná do modra, obývák žlutý nebo do oranžova. Cítíte to ale jinak? Chcete mít třeba červenou ložnici nebo tříbarevnou kuchyni? Líbí se vám vícebarevné místnosti? Nebo máte kreslířský um a chcete si své stěny ozvláštnit vlastnoručními kresbami?

Je to jen na vás. To, jak si vymalujete pokoje ve svém bytě bude odrazem vaší osobnosti. Důležité je jen to, abyste se v něm cítili pohodlně a útulně.