Bydlet levně, rychle a nejlépe v úsporné stavbě. To jsou požadavky moderního bydlení současné doby. Může je splnit dřevostavba? Je možné dřevěný dům sehnat do milionu korun?

Ještě před pár lety byly dřevostavby vzácností. Dnes jsou stále více oblíbené – především pak tzv. montované dřevostavby, které nabízejí levné a rychlé bydlení. Sehnat ovšem na trhu kvalitní dřevostavbu do 1 milionu korun je sice možné, ovšem na úkor prostoru.

Dřevostavby do 1 milionu jsou sci-fi?

Cena dřevostavby na klíč je různá a odvíjí se především od velikosti domu, použitého konstrukčního systému nebo izolačních vlastností. Pokud prolistujete katalogy typových dřevostaveb, zjistíte, že dřevostavbu do 1 milionu sice mít můžete, ovšem půjde o velmi malý prostor, do kterého se například mladá rodina nevejde.

Na druhou stranu, takto malé a levné dřevostavby jsou vhodné pro singles nebo starší páry, kterým již odrostly děti a poohlížejí se po vlastním levném a úsporném bydlení.

Kolik stojí dřevostavby pro rodinu?

Z větší dřevostavbu o dispozici 3+1 zaplatíte většinou o něco více – přibližně kolem 1,5 milionu korun. V ceně však zpravidla nebývá základová deska, na kterou se dřevostavba montuje. Ta se cenově pohybuje kolem 300 tisíc korun. Doporučuji určitě také přečíst článek nízkoenergetické domy do milionu.

Stále však jde o cenu, kterou zaplatíte za koupi bytu v panelovém domě. Pokud tedy máte vlastní pozemek, může vás dřevostavba vyjít i levněji než bydlení v bytě.

Montované dřevostavby: Výhody i nevýhody

Montované dřevostavby patří k nejlevnějším domům na trhu vůbec. Samozřejmě s sebou nízká cena nese i nevýhody – jednou z nich je, že jde o typový dům, kterých se po celé ČR může postavit celá řada.

Ceny dřevostaveb jsou pak většinou udávány ve dvou variantách – hrubá stavba je levnější, takže se klidně můžete vejít do 1 milionu korun, jenže si spoustu dodělávek budete muset udělat sami. Stavba na míru je pak dražší, ale můžete se už rovnou nastěhovat.

Výhodou dřevostaveb jsou nízké náklady na energie (často jde o nízkoenergetické domy). Úspory na vytápění pak ovlivňuje i vytápěcí systém, jaký zvolíte. Efektivní, i když poměrně dražší, je například podlahové vytápění.