Nejen oblečení, ale také bydlení podléhá módním trendům. Mění se stavební materiál i samotné vzezření domů. Jaké atypické domy se staví v současném světě?

Atypické domy z odpadu

Odpad se jako stavební materiál používá všude ve světě. Oblíbené jsou například PET láhve, kterých je vždy v zásobě dostatek. Například v rozvojových zemích se z nich staví dokonce i školy.

Ojeté pneumatiky jako stavební materiály zase proslavil „architekt odpadu“ Micheal Reynolds, který z nich staví atypické domy již přes třicet let. Jeho slavný dům Earthship je nejen energeticky úsporná, ale také soběstačný. Energii vyrábí solární panely a větrné turbíny, do poslední kapky je využita dešťová voda.

Domy z odpadu ovšem nejsou neznámé ani v České republice. Stavební systém Flexibuild, který je vyrobený z obalů od mléka nebo džusů, je ryze českou záležitostí. Nestaví se z něho sice vyloženě tvarově atypické domy, ale na srdci vás může hřát, že váš dům byl postaven z recyklovaného materiálu a navíc nestál moc peněz. Domy Flexibuild lze totiž pořídit za cenu bytu.

Atypické bydlení v pojízdných domech

Je to bydlení spíše pro dobrodruhy – dům na kolečkách je skutečně stále ještě atypický pro české podmínky, i když v USA jsou z mobilheimů vytvořené celé čtvrti.

Domy na kolečkách jsou levné a mobilní. Uvnitř jsou vybavené tak, aby bylo maximálně využito stísněného prostoru. Nejde tedy o bydlení, které je vhodné pro velké rodiny, i když mobilheimy představují levnou alternativu klasických rodinných domů.

Atypickým domem, který vychází z myšlenky „domu na kolečkách“, je tzv. Freedomek, který vytvořil architekt Marek Štěpán. Freedomky jsou atypické malé stavby, jejichž moduly lze propojovat a vytvářet tak větší prostor.

Freedomek je dodán jako hotový produkt včetně vybavení. Vše je promyšleno do detailů a interiér působí velmi designově. Menší Freedomek má rozlohu 28 metrů čtverečních, větší pak 42 metrů čtverečních.